Golden Globe Awards 2021: lista nominalizărilor la Globurile de Aur 2021!

0

S-au anunțat astăzi nominalizările la Globurile de Aur 2021, făcute de The Hollywood Foreign Press Association! Am urmărit pe YouTube anunțurile făcute de Sarah Jessica Parker și Taraji P. Henson, cu câteva mici stângăcii, dar cu emoție și bucurie. Mai ales la anunțarea nominalizărilor pentru regie, unde, pentru prima dată în istorie, au fost alese trei femei: Chloe Zhao – „Nomadland,” Emerald Fennell – „Promising Young Woman” și Regina King – „One Night in Miami.” În istoria Globurilor de Aur, o singură femeie a câștigat premiul de regie – Barbarba Streisand („Yentl”, 1984).
Ceilalți doi nominalizați la regie sunt Aaron Sorkin („The Trial of the Chicago 7) care are două Globuri de Aur la activ pentru scenariu („Steve Job”, respectiv „The Social Network” și David Fincher („Mank”) care a câștigat premiul pentru regie în 2011 pentru „The Social Network”.   „Regina King for president” a fost una din cele mai auzite replici de la suținătorii ei, în ultima vreme, în timp ce pentru Chloe Zhao și al ei „Nomadland” curg laudele de la critici de luni bune. Actrița și scenarista Emerald Fennell (care intepretează în „The Crown” rolul doamnei Camilla Parker Bowles) e la debutul în regie de lungmetraj cu „Promising Young Woman”. Regina King a mai regizat producții de televiziune și un documentar, e și ea la primul lungmetraj ca regizoare.
Zhao și Fennell sunt nominalizate și în categoria Cel mai bun scenariu.

Perioada asta ciudată pe care o traversăm cu toții a oferit, însă, acces extins la filme și seriale, în special pe platformele de streaming, care au adunat nominalizări cu duiumul. Până la ceremonia cu numărul 78 care va avea loc pe 28 februarie, difuzată pe NBC și prezentată de Tina Fey și Amy Poehler (online, fiecare din alt oraș – New York, respectiv Beverly Hills), puteți consulta lista nominalizărilor de mai jos, informațiile de pe site-ul oficial și căuta filmele și serialele pe care nu le-ați văzut încă, să vă faceți o părere.
Favoriții mei sunt marcați cu *, fyi 🙂

Mă bucur că miniseria „The Undoing” și-a adjudecat cele 4 nominalizări așteptate: Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television – Nicole Kidman, Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television – Hugh Grant, Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television  – Donald Sutherland, Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television.

Nu puteau lipsi unele dintre cele mai poplare titluri ale anului trecut de pe Netflix – „The Queen’s Gambit”, „Unorthodox”, „Ratched”, precum și noile sezoane din „The Crown” și „Ozark” sau filmele „The Trial of the Chicago 7” și „Mank”.

Era de așteptat și succesul „Promising Young Woman” care a adunat 4 nominalizări  – la Cel mai bun film (drama), Regie (Emerald Fennell), Cea mai bună actriță Carey Mulligan (foto), Cel mai bun scenariu (Emerald Fennell).

Mă bucur pentru că au fost băgat în seamă „Schitt’s Creek”, care a dunat 5 nominalizări – pentru cel mai bun serial TV de comedie, actori în rolurile principale (Eugene Levy și Catherine O’Hara), actori în rolurile secundare (Dan Levy și Annie Murphy).

Mă surprinde, însă, nominalizarea „Emily in Paris” la categoria Cel mai bun serial muzica sau comedie și puțina atenție acordată miniseriei „I Know This Much Is True”.

 

Best Television Series – Musical or Comedy

“Emily in Paris” (Netflix)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“The Great” (Hulu) *

“Schitt’s Creek” (CBC)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

 

Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama

Jason Bateman (“Ozark”)

Josh O’Connor (“The Crown”)

Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)*

Al Pacino (“Hunters”)

Matthew Rhys (“Perry Mason”)

 

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Cate Blanchett (“Mrs. America”)*

Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Nicole Kidman (“The Undoing”) *

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)

 

Best Director – Motion Picture

Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

David Fincher, “Mank” (Netflix)

Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)*

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

 

Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy 

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Kate Hudson (“Music”)

Michelle Pfeiffer (“French Exit”)

Rosamund Pike (“I Care a Lot”)

Anya Taylor-Joy (“Emma”) *

 

Best Actor in a Motion Picture – Drama

Riz Ahmed (“Sound of Metal”) *

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

 

Best Television Series – Drama 

“The Crown” (Netflix)

“Lovecraft Country” (HBO Max)

“The Mandalorian” (Disney Plus) *

“Ozark” (Netflix)

“Ratched” (Netflix)

 

Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama 

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Emma Corrin (“The Crown”)

Laura Linney (“Ozark”)

Sarah Paulson (“Ratched”) *

 

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Bryan Cranston (“Your Honor”)

Jeff Daniels (“The Comey Rule”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) *

 

Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy 

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”)

James Corden (“The Prom”)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”) *

Andy Samberg (“Palm Springs”)

 

Best Actress in a Motion Picture – Drama

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)*

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

 

Best Motion Picture – Drama 

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Mank” (Netflix)

“Nomadland” (Searchlight Pictures)

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

 

Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)

Jared Leto (“The Little Things”)

Bill Murray (“On the Rocks”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)*

 

Best Original Score – Motion Picture 

“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat

“Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson *

“News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard

“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross *

“Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

 

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy 

Lily Collins (“Emily in Paris”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Elle Fanning (“The Great”) *

Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”)

 

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television 

“Normal People” (Hulu/BBC)

“The Queen’s Gambit” (Netflix)

“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)

“The Undoing” (HBO) *

“Unorthodox” (Netflix)

 

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

John Boyega (“Small Axe”)

Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”) *

Jim Parsons (“Hollywood”)

Donald Sutherland (“The Undoing”)*

 

Best Motion Picture – Musical or Comedy 

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)

“Hamilton” (Walt Disney Pictures)

“Palm Springs” (Neon) *

“Music” (Vertical Entertainment)

“The Prom” (Netflix)

 

Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture 

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)*

Olivia Colman (“The Father”)

Jodie Foster (“The Mauritanian”)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Helena Zengel (“News of the World”)

 

Best Motion Picture – Foreign Language 

“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)

“La Llorona” (Shudder)

“The Life Ahead” (Netflix)

“Minari” (A24) *

“Two of Us”

 

Best Screenplay – Motion Picture 

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“Mank” (Netflix)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) *

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Nomadland” (Searchlight Pictures)

 

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy 

Don Cheadle (“Black Monday”)*

Nicholas Hoult (“The Great”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”)

Ramy Youssef (“Ramy”)

 

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television 

Gillian Anderson (“The Crown”)

Helena Bonham Carter (“The Crown”) *

Julia Garner (“Ozark”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Cynthia Nixon (“Ratched”)

 

Best Original Song – Motion Picture

“Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas

“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste

“Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

“Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) *

 

Best Motion Picture – Animated 

“The Croods: A New Age” (Universal Pictures)

“Onward” (Walt Disney Pictures)

“Over the Moon” (Netflix)

“Soul” (Walt Disney Pictures) *

“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)